Käyttöönottotestejä Suurmetsän sähköasemalla 16.-17.1.
TakaisinParannamme sähköverkon luotettavuutta Suurmetsän ja Malmin alueella.
Teemme Suurmetsän sähköasemalla automaattiseen vianhallintaan liittyvän laitteiston käyttöönottotestejä maanantain ja tiistain välisenä yönä klo 23.00–03.00.
Varotoimenpiteistä huolimatta työ saattaa aiheuttaa hetkellisiä sähkökatkoksia seuraavilla alueilla: Jakomäki, Malmin lentokenttä, Ala-Malmi, Tattariharju, Kivikko, Heikinlaakso, Vesala, Pihlajanmäki, Tapanila ja Puistola.
Vianhallintalaitteiston käyttöönoton jälkeen sähkönjakelukeskeytykset alueella vähenevät entisestään ja sähkön toimitusvarmuus tulee olemaan entistä parempi. Käyttöönottotestaukseen liittyy hallittu sähköverkon rasituskoe, jonka kunnossa olevan sähköverkon tulee kestää. Testin aikana on mahdollista, että vikatilanteessa joudutaan sähkö kytkemään hetkellisesti pois osasta edellä mainituilla alueilla. Testiajankohtina ylläpidetään kohotettua vianselvitysvalmiutta.
Mahdolliset sähkökatkot ovat hetkellisiä ja kytkemme sähköt päälle mahdollisimman pikaisesti. Asukkaiden ei tarvitse tehdä mitään erillisiä toimenpiteitä.
Pahoittelemme mahdollista häiriötä, mutta olemme tekemässä välttämätöntä hyvää. Tiistaiyön jälkeen et toivottavasti kuule meistä mitään, ja silloin kaikki sujuu taas niin kuin pitääkin.
Päivitys 17.1.: Testit onnistuivat hyvin ja asiakkaille ei tullut sähkökatkoja. Uusi laitteisto on käytössä ja alueen asukkaat saavat nauttia paremmasta sähköverkon luotettavuudesta! Tiistai-keskiviikkoyön välistä varapäivää ei tarvita.
Julkaistu: 13.01.2017 16.31
Ajankohtaista
-
Herttoniemessä poikkeuksellinen sähkökatko, joka kosketti jopa 20 000 asiakasta
18.02.2021 -
Aurinkoisia uutisia pientuottajille Helsingissä - tuntikohtainen netotus käyttöön
29.01.2021 -
Helsinkiläiset nauttivat Euroopan luotettavimmasta energian jakelusta
14.01.2021 -
Lintuesteitä voimajohtoon
10.11.2020 -
Loissähkön hintaan muutos - kulutusmaksu poistuu 1.11.2020
20.10.2020 -
Myrskytuulet eivät vaikuta Helsingin sähköverkkoon
17.09.2020 -
Helsinki kasvaa ja kehittyy – sähköverkolla jo 400 000 asiakasta
17.07.2020 -
Sähköverkon liittymisjohtojen vaatimuksiin muutoksia
07.05.2020 -
Sähköverkon kunnossapitoa Helsingissä hoitaa Omexom
07.04.2020 -
Helsingin sähkönjakeluverkkoa rakentaa jatkossa Eltel
02.04.2020